Jau senokai nedžiuginau Jūsų naujais įrašais ir šįkart nusprendžiau akies krašteliu leisti pažvelgti į tikrąją aromaterapiją, kuri nėra išmokstama iš knygų ar veikia ne tik dėl to, kad autorius parašė, kad puiku būtų levandą derinti su arbatmedžiu ar apelsinu. Tikiuosi, kad Jums šis įrašas bus naudingas, įdomus , suteiks papildomo supratimo apie aromaterapiją ir įkvėps gilintis į šią sritį toliau.
Levandų eterinio aliejaus savybės
Levandos (Lavandula angustifolia) gali būti naudingos esant:
🌿Išsekimui ir nerimui
🌿Košmarams ir baimėms
🌿Depresijai ir emociniam nestabilumui
🌿Nerviniam nuovargiui ir nemigai
🌿Vaikų hiperaktyvumui
🌿Odos problemoms
🌿Skausmui (ypač gerai malšina mėnesinių skausmus) ir kt.
Levandų eterinis aliejus gali padėti sumažinti skausmą, uždegimą, tinkamas esant reumatinėms problemoms, galvos skausmui bei negalavimams susijusiems su stresu ir įtampa.
Negalime pamiršti levandų eterinio aliejaus poveikio mūsų CNS. Mokslinės studijos rodo, kad linalil acetatas ir linalolis pasižymi raminančiu poveikiu.
Antibakterinis levandų eterinio aliejaus poveikis ir lakumas gali padėti pašalinti nemalonius kvapus.
Levandų eterinį aliejų pasitelkiame ir esant odos problemoms (nudegimai, opos, niežulys, bėrimai, dirginimai, infekcijos, žaizdos ir kiti pažeidimai) – dėl priešuždegiminio, skausmą malšinančio, antimikrobinio poveikio.
Nedidelis levandų laukelis auga pas mano tėvus, nors ten krūmelių nedaug – distiliavimui pakanka. Dalį levandų įsigiju iš jas auginančių ūkių Lietuvoje ir Lenkijoje, teko siųstis ir iš Provanso, nes norėjau įsitikinti, kad Lietuvoje auginta žaliava nėra prastesnė. Levandų žiedelius distiliuoju variniame alembike, kartais renkuosi distiliavimą tik puode, o kartais jų sukraunu kur tik galima. Distiliuoju tiek šviežias, tiek džiovintas. Eterinio aliejaus išgaunu priklausomai nuo sezono sėkmės ir augimvietės – 4- 25 ml distiliuojant su 5 l tradiciniu alembiku, su didesniu daugiau 🙂
Distiliuoti namuose vakare prieš miegą nepatariu – labai intensyvus aromatas erdvėje gali erzinti namiškius ir Jus pačius, trukdyti užmigti, blaškyti ir net sukelti nemalonių pojūčių (galvos skausmą ar svaigulį).
Levandų eterinio aliejaus pagrindiniai komponentai
Mano aromaterapinių gaminių formulavimo dokumentuose levanda yra viena iš mėgiamiausių ingredientų. Šiame eteriniame aliejuje yra ženklūs kiekiai šių veikliųjų cheminių komponentų:
🌿MONOTERPENOLIO LINALOLIO – antimikrobinis, nuskausminamasis, nerimą slopinantis, antibakterinis, priešgrybelinis (kandida), priešuždegiminis, antioksidacinis, antispazminis, antivirusinis, sedatyvinis poveikis
🌿ESTERIO LINALIL ACETATO – nuskausminamasis, antibakterinis, priešuždegiminis, antioksidacinis, antispazminis, sedatyvinis, imunostimuliacinis poveikis
🌿Nedideli kiekiai kitų komponentų, kurių visa puokštė ir skiria levandą nuo apelsino ar santalo. O štai varpinės levandos (Lavandula latifolia) sudėtis jau kitokia – kartu su linaloliu čia karaliauja ketonas kamparas ir oksidas 1,8 cineolas.
Štai kodėl labai svarbu pasirinkti tinkamą rūšį, nes kiekviena augalo rūšis pasižymi skirtingu veikliųjų medžiagų spektru ir turės ne tik skirtingą kvapą, bet ir poveikį ar saugumo gaires. Čia noriu atkreipti dėmesį, kad kiekvieno distiliavimo eterinis aliejus skirsis, negali būti vienodas kiekis veikliųjų komponentų (kaip ir mūsų kraujyje cirkuliuoja skirtingas tam tikrų rodiklių kiekis, taip ir augale komponentų kiekiai skiriasi).
Kai jau pasirenkame tinkamą buteliuką ir norime sumaišyti tam tikro poveikio derinį – peržvelkime kitus savo turimus eterinius aliejus ir pagal juose dominuojančius veikliuosius komponentus sumaišykime kvapu bei poveikiu derantį mišinį, atsižvelgiant į chemines šeimas, veikliuosius komponentus bei jų kiekius, priemonės naudotojo amžių, fizinę ir emocinę būseną, vartojamus medikamentus, rekomenduojamas saugias dozes, eterinių aliejų galimus šalutinius poveikius ir kt. Iš tikrųjų sudaryti aromaterapinės priemonės prototipą nėra jau taip lengva ir nėra net panašu į tai ką įsivaizduoja daugelis („ale sumakalavau levandą su ramunėle ir ji padės nuo nemigos”). Bent jau aš ir tyrimus stebiu, ir GC-MS duomenis lyginu, ir naudojuosi duomenų bazėmis bei kompetetingų šaltinių informacija.
Parfumerija. Kokie komponentai įtakoja kvapo skirtumus
Kalbant apie kvapą, levanda mėgsta dominuoti. Eterinis aliejus pasižymi salstelėjusiu žolelių aromatu, su gėlių, medienos ir net vaisių natomis (galite užuosti ir džiovintas slyvas, ir kriaušes). Vaisiškas natas suteikia didesnis kiekis esterio, tad jei renkuosi levandą kvepalams labai dažnai į tai atsižvelgiu ir ieškau su didesniu linalil acetato kiekiu, kartais tokia levanda net primena ir bergamotės aromatą arba su ja labai puikiai dera. Levandų eterinis aliejus dažniausiai naudojamas kaip vidurinė arba viršutinė nata.
Aš distiliuoju levandas ir išgaunu jų eterinį aliejų, hidrolatą, jas panaudojant gaminu ir užpiltinius aliejus, ištraukas glicerine, spiritines ištraukas. Pagamintas medžiagas naudoju aromaterapijai, kosmetikos gamybai ir parfumerijai. Labai švelniai veikia levandų maišeliai ar pagalvėlės, kurias pagniaužus pirštais ar uždėjus ant šilto kūno pasklinda atpalaiduojantis aromatas. Kartais pakanka saulėtą dieną vien delnu prabraukti per žydinčių levandų žiedelius ir aromatas pasklis ne tik ore, bet ir trumpam liks ant Jūsų delnų.
Mano vedami mokymai internetu: https://www.gamtoskvapai.lt/produkto-kategorija/mokymai-internetu-video/
Botaninės parfumerijos kursas: https://www.gamtoskvapai.lt/produktas/botanines-parfumerijos-nuotoliniai-mokymai/
Asmeninių kvepalų kūrimas (Jūsų asmeniniai kvepalai): https://www.gamtoskvapai.lt/produktas/asmeniniu-kvepalu-kurimas-nuotoliniu-budu/