Plaukų priežiūra aliejais yra mano mėgiama procedūra, deja, rutininių įpročių neturiu, bet kai plaukų būklė pablogėja, prisimenu ir aliejų bei natūralių priemonių naudą. Plaukus plaunu savo gamybos šampūnais, naudoju savo gamybos plaukų kondicionierių ir serumą plaukų galiukams. Žinoma, kartais naudoju ir pirktines priemones, kartais ir ne itin natūralios sudėties, bet visgi pirmenybę teikiu natūralioms, savo gamybos priemonėms. Pastaruoju metu itin malonu plaukus plauti kietuoju šampūnu, kurį papildau įvairių žolelių, šaknų milteliais. Tiesiog savo surinktas ir sudžiovintas vaistažoles sumalu kavamalėje, tuos miltukus naudoju ir šveitiklių gamybai, ir veido kaukėms, ir kietam šampūnui. Kietasis kondicionierius mane lydi kelionėse, o kasdien labai mėgstu užsitepti ant plaukų glotnią plaukų kaukę, kurią nuplaunu vien vandeniu ir ji nepalieka riebalų sluoksnio ant plaukų bei galvos odos. Kas mane pažįsta geriau, žino, kad aš esu „užkietėjusi” pirties megėja, apie sveiką pabuvimą pirtyje bei procedūras su augaliniais ekstraktais žinau labai daug, nes taikau šias praktikas pirtyje. Ir čia turiu įsiterpti – eterinių aliejų niekada nepilkite ant įkaitusių akmenų ir neklausykite tokių patarimų. Vien gaminant kremus stebime kremo temperatūrą, kad galėtume lašinti eterinius aliejus ir jie neprarastų veiklumo, o ką jau kalbėti apie pirtyje nuo karščio įkaitusius akmenis. Turėsite tik kvapą ir išmesite brangų produktą. Geriau užlašinkite eterinius aliejus ant druskos ir dubenėlį su druska padėkite aukštesnėje vietoje (pvz., ant suolelio), galite įlašinti ir į vandenį, kurį ruošiate vantoms. Primiršau, aš apie aliejus… Taigi, aliejinės procedūros pirtyje man labai patinka, nes turime ir augalų veikliuosius ingredientus, ir karštį, kuris suveikia kaip katalizatorius ir leidžia mėgautis efektyvia procedūra. O kvapai, kurie skleidžiasi nuo naudojamos priemonės dar labiau užburia!
Mūsų plauko didžiąją dalį sudaro baltymas keratinas. Plauko šaknyje esantis svogūnėlis yra gyvoji plauko dalis, gaunanti maistines medžiagas iš kapiliarų, o tai, ką mes regime – plauko dalis išlindusi iš odos – jau yra negyvas darinys. Daugelis netinkamai pasirenka priemones plaukų priežiūrai ir mano, kad reikia prižiūrėti tik patį plauką, bet ne galvos odą, tačiau suaktyvindami galvos odos kraujotaką, gerindami galvos odos būklę galime pagerinti ir plaukų išvaizdą. Žinoma, plaukų būklė priklauso ir nuo bendros organizmo būklės, jei negauname reikiamų maistinių medžiagų, laikomės griežtų dietų arba organizmas yra išsekęs po nėštumo, gimdymo ar ligos – visa tai atsispindės ir suprastėjusioje plaukų būklėje. Mano plaukai nėštumo metu spindėjo, apimtis buvo tokia, kokios visada pavydėjau kitiems, nes mano plaukas plonas. O po gimdymo plaukai pradėjo kristi kuokštais, matėsi „nuplikusios vietos”, bet čia vėl teko prisiminti natūralias priemones, kurių naudojimas turint mažą kūdikėlį prilygo pačiam prabangiausiam SPA! Žinoma, hormonai, mityba, vandens vartojimas ir kiti mūsų organizmo faktoriai turi dar daugiau reikšmės plaukų ir odos būklei, nei naudojamos priemonės, bet kartais negaliu atsistebėti natūralių aliejų galia, tik norint pokyčio, jas naudoti reikia reguliariai.
Turbūt daugelis jau žino, kad šviesius plaukus naudinga skalauti ramunėlių nuoviru, o tamsius – ąžuolo žievės. Šiame straipsnyje pateiksiu rekomendacijas, kokias dar priemones galime pasitelkti plaukų priežiūrai, kad jie būtų sveiki ir gražūs – plaukų priežiūra aliejais gali atrodyti visiems puikiai žinoma, bet susiduriu su tais, kurie nebūna nieko apie tai girdėję. Renkantis parduotuvėje aliejus plaukų puoselėjimui atkreipkite dėmesį, kad aliejus turi būti nerafinuotas. Jei perkate nerafinuotą kokosų aliejų – jis kvepės kokosais, bus būdingos baltos spalvos, vidutinio kietumo, suskystės tik susilietus su šiltais paviršiais. Jei atidarius stiklainėlį jokio kvapo nejusite – gali būti, kad įsigijote rafinuotą kokosų aliejų, tokiu atveju reikia skaityti gaminių etiketes. Dar viena kokosų aliejaus forma, kurią galite įsigyti – frakcionuotas kokosų aliejus, toks aliejus neturės būdingo kokosų kvapo ir net vėsioje aplinkoje bus skysto pavidalo. Visgi, plaukų priežiūrai rekomenduoju rinktis nerafinuotą, kokosais kvepiantį aliejų.
Ricinos aliejus plaukams
Ricinos aliejus (Ricinus communis) yra vienas iš labiausiai žinomų plaukų priežiūrai, daugelis jį naudoja ir antakių bei blakstienų priežiūrai. Ricinų aliejus gali padėti paskatinti plaukų augimą, sustiprinti plaukus, naudojant šį aliejų plaukai gali augti tvirtesni ir labiau išpuoselėti. Jei norite pasiekti tam tikrų rezultatų, natūralios priemonės turi būti naudojamos ilgesnį laiką, reguliariai kartojant procedūras. Ištepus plaukus ricinos aliejumi, jie sulips, bus sunkiau išplaunami, todėl būtinai derinkite kelis skirtingus aliejus, taip priemonę lengviau paskirstysite ant plaukų ir galvos odos.
Ricinos aliejaus kaukė plaukams:
5 valgomieji šaukštai nerafinuoto ricinų aliejaus
3 valgomieji šaukštai nerafinuoto simondsijų (jojobos) aliejaus
2 valgomieji šaukštai nerafinuoto avokadų aliejaus
5 lašai rozmarinų (ar kito) eterinio aliejaus.
Sumaišykite visus ingredientus. Supilkite į tamsaus stiklo buteliuką (aliejaus užteks tikrai ne vienam kartui, tad kitą kartą turėsite jau pagaminto). Tepkite ant sudrėkintų plaukų šaknų, masažiniais judesiais paskirstant ant galvos odos bei per visą plaukų ilgį. Palaikykite bent 30 minučių, nuplaukite švelniu šampūnu. Naudokite kaukę bent 2 k. per savaitę.
Argano aliejus
Argano aliejus (Argania spinosa) vadinamas Maroko auksu dėl savo puoselėjančių odą ir plaukus savybių. Tai vienas brangiausių ir rečiausių pasaulyje augalinių aliejų, vertinamas dėl didelio kiekio nesočiųjų riebalų rūgščių (~80%), karotenoidų, skvaleno bei vitamino E, padedančių apsisaugoti nuo nepageidaujamo aplinkos poveikio ir mažinančių senėjimo procesų poveikį. Argano aliejų galime pasitelkti plaukų stiprinimui bei apsaugai nuo saulės. Jei turite silpnus, nepaklusnius plaukus ir nežinote kaip juos atgaivinti – ištepkite juos argano aliejumi (tik nepamirškite pamasažuoti galvos odos), palikite bent 30 min. ir nuplaukite įprastai naudojamu šampūnu.
Aliejinė kaukė plaukams stiprinti:
15 ml Ricinų aliejaus
15 ml Arganų aliejaus
10 ml Avokadų aliejaus
10 ml Simondsijų aliejaus
6 lašai Rozmarinų eterinio aliejaus
4 lašai Kiparisų eterinio aliejaus
4 lašai Eukaliptų eterinio aliejaus
6 lašai Vitamino E
Visus ingredientus sumaišykite ir supilkite į buteliuką. Įmasažuokite mišinį į galvos odą bei plaukus, paslėpkite plaukus po dušo kepurėle ir apvyniokite šiltu rankšluosčiu. Kaukę laikykite bent 30 minučių, nuplaukite švelniu šampūnu ir gerai nuskalaukite. Išskalautus plaukus galite išpurkšti rozmarinų ar levandų hidrolatu.
Kaip kovoti su pleiskanomis
Pleiskanos dažnam neleidžia džiaugtis sveika galvos oda ir natūraliu plaukų žvilgesiu, o dėvintiems tamsius drabužius sukelia nepatogumų, kai pleiskanos byra ir lieka ant drabužių. Norint džiaugtis ne tik sveikai žvilgančiais plaukais, bet ir sveika galvos oda, rekomenduočiau naudoti aliejines kaukes, kurias nesudėtingai pasigaminsite į 50 ml simondsijų ar migdolų aliejaus įlašinę po 3 lašus pražangialapių mirtenių, kiparisų bei citrinų eterinių aliejų. Tiesiog sumaišykite visus ingredientus ir šiek tiek pašildykite vandens vonelėje, kad mišinio temperatūra būtų apie 40 laipsnių. Įmasažuokite mišinį į galvos odą ir palikite bent pusvalandžiui, vėliau nuplaukite švelniu šampūnu (į šampūną įlašinkite pražangialapių mirtenių (daugiau žinomų kaip arbatmedžių) eterinio aliejaus), gerai išskalaukite plaukus. Pleiskanų kamuojamai galvos odai tiks ir nimbamedžių, ricinų, alyvuogių aliejai, čiobrelių, rozmarinų, bergamočių, levandų, eukaliptų eteriniai aliejai.
Plaukų kaukė pleiskanų kamuojamai odai:
20 ml Simondsijų aliejaus
15 ml Kokosų aliejaus
15 ml Nimbamedžių aliejaus
5 lašai Pražangialapių mirtenių eterinio aliejaus
5 lašai Citrinų eterinio aliejaus
5 lašai Rozmarinų eterinio aliejaus
Visus ingredientus gerai išmaišykite, mišinį vos pašildykite vandens vonelėje ir tepkite galvos odą bei plaukus. Masažuodami galvos odą suaktyvinsite kraujotaką, medžiagos įsigers geriau, plaukai augs stipresni. Palaikykite kaukę bent 30 min., gerai nuplaukite švelniu šampūnu.
Pasigaminkite plaukų aliejų namuose iš žolelių bei prieskonių
Į plaukų kaukes galite įmaišyti ir augalų ar prieskonių miltelių. Iš molio ir prieskonių galite susimaišyti mišinį galvos odos šveitimui ir kraujotakos aktyvinimui. Jų galite pasigaminti ir patys: surinktus augalus išdžiovinkite ir prieš pat naudojimą sumalkite su kavamale. Plaukų priežiūrai puikiai tiks cinamonas, gvazdikėlis, imbieras, kardamonas, rozmarinai, mėtos, ramunėlės, varnalėšų šaknys, ajerai, nimbamedžių ir amlos milteliai.
Jei norite pagaminti ypatingų žolinių mišinių – išbandykite fitolių plaukams gamybą. Fitolis (užpiltinis aliejus, ištrauka) – augalų ištrauka aliejuje. Tokį aliejų nesunku pasigaminti namuose, iš darže, pamiškėje ar pievoje augančių žolelių bei prieskonių (pvz., medetkų, ramunėlių, jonažolių, varnalėšų, pušų spyglių, mėtų ir kitų). Fitoliai gali būti gaminami užpilant žaliavą aliejumi ir laikant užpilą bent 3 savaites, kas savaitę keičiant žaliavą šviežia. Jei skubate, bet norite iš augalo išgauti naudingųjų savybių ir panaudoti plaukų kaukėms, į puodą įpilkite aliejaus (alyvuogių, migdolų, saulėgrąžų, kokosų) ir įdėkite smulkintų žolelių ar prieskonių, puodą šildykite vandens vonelėje bent kelias valandas. Žolelių ar prieskonių prikraukite bent ½ puodo talpos ir šildykite aliejuje. Po kelių valandų išimkite puodą iš vandens vonelės ir leiskite atvėsti, atvėsus nukoškite ir pagamintą aliejų supilkite į švarų indą. Šį aliejų galite naudoti plaukų kaukėms, galvos odai prižiūrėti. Prisiminkite, kad plaukų priežiūra aliejais turi tapti reguliariai procedūra.
Galvos odos šveitiklis kraujotakai aktyvinti:
1 valgomasis šaukštas rasulo molio
1 arbatinis šaukštelis malto imbiero
1 arbatinis šaukštelis ciberžolės miltelių
½ arbatinio šaukštelio cinamono miltelių
½ arbatinio šaukštelio gvazdikėlio miltelių
Sumaišykite visus ingredientus ir laikykite švariame bei sausame stiklainėlyje. Prieš pat naudojimą dalį miltelių mišinio sumaišykite su medumi, aliejumi ar vandeniu iki košelės konsistencijos ir pirštais ar šepetėliu įmasažuokite į galvos odą, palaikykite 5 minutes ir nuskalaukite vandeniu. Prieš bandant priemonę ant galvos odos, išbandykite ją alkūnės linkyje, jei matote odos sudirginimą – priemonės nenaudokite.
Jau ruošiu plaukų priežiūros priemonių gamybos mokymus, jei norite, kad informuočiau apie šiuos mokymus ir pirmieji juos pamatytumėte, parašykite man el.paštu [email protected]
Saulėtų ir kvapnių dienų Jums linki Aistra Kazlauskienė! O pati bėga į pievas rinkti augalų distiliavimui ir fitolių gamybai 🙂