Skip to main content

Jau pačioje savo aromaterapijos kelio pradžioje pamėgau citrusinių vaisių eterinius aliejus, suteikiančius žaižaruojančio aromato bet kuriai kompozicijai. Šiuos aromatus mielai uodžia įvairaus amžiaus ir lyties asmenys, juos mėgsta ir vaikai, ir vyrai. Citrusų aromatai yra vieni universaliausių ir pozityviausių, o kur dar nuostabios savybės – tonizuojančių, sedatyvinių,antispazminių, vėsinančių, priešuždegiminių savybių kupini, iš citrusinių vaisių išgauti eteriniai aliejai palankiai veikia virškinimo sistemą, padeda išvengti streso padarinių, pakelia nuotaiką, o kvapo prasme sukuria žaismingą atmosferą.

Kvepalų gamyboje citrusiniai aromatai sukuria pirmąjį kvapo įspūdį ir palengvina kvapo kompoziciją, suteikia lengvumo. Jie yra viršutinės natos aromatai, kuriuos mes pirmiausiai užuodžiame, deja, aromatas labai lakus ir neilgai mus džiugina – citrusinis aromatas gali išblėsti ir po 15 min.

Pats nuostabiausias dalykas, kurį parsivežu iš kelionių yra toje šalyje augantis augalas, vaisius ar gėlė. Iš jų grįžusi ar net kelionėje būdama gaminu tinktūras, fitolius, distiliuoju. Štai nuotraukoje Atėnų miesto turgelyje galima įvairių citrusinių vaisių su lapais, niekuo nepurkštų, kątik skintų nuo medžio įsigyti.

CITRUSINIŲ VAISIŲ ETERINIŲ ALIEJŲ GAMYBA

Citrusiniai eteriniai aliejai išgaunami šaltojo spaudimo būdu, o kartais ir distiliuojami. Esu distiliavusi laimo vaisius, citrinas ir mandarinus, bet mano tikslas buvo hidrolatas, o ne eteriniai aliejai. O štai spaudžiant vaisių žieveles galėtume ir namų sąlygomis paeksperimentuoti, tik vaisių visam procesui susinaudotų labai daug. Dar viena nesudėtinga technologija – fitoliai, naudojant citrusinių vaisių žieveles, esu gaminusi ir iš ekologiškų citrinų žievelių, apelsinų žievelių ir iš kelionės parsivežtų apelsinmedžių lapų, o kartą viena klientė Inga man šių lapų parnešė iš savo namų. Citrusų fitolis neturi tokio ryškaus aromato kaip eteriniai aliejai, bet šalia švelnaus kvapo juntama žolės ir kartumynų nata, Citrusų fitolį galima naudoti ir stangrinamojo kūno aliejaus gamybai, ir veido priežiūrai (ypač tinka probleminės, aknės pažeistos odos priežiūrai ir jei norite suteikti odai jaunatvės švytėjimą). Geriausia fitolį gaminti su bekvapiu aliejumi ir nepamiršti keisti žaliavos. Plačiau apie fitolius: https://www.gamtoskvapai.lt/blogas/fitolis-uzpiltinis-aliejus/

ETERINIO ALIEJAUS SPALVA KAIP KOKYBĖS RODIKLIS

Citrusinių eterinių aliejų spalvos ryškios ir net iš spalvos tono galime suprasti ar tikrai tai yra eterinis aliejus, išgautas iš tos augalo rūšies, kurios botaninį vardą matome ant buteliuko, ar eterinis aliejus grynas, ar jau apdirbtas. Pamenate mano straipsnį apie eterinių aliejų kokybę (https://www.gamtoskvapai.lt/blogas/eteriniu-alieju-kokybe-nekokybe), kuriame pasakojau apie tai, kad pasitikėti negalime net ir patikimais tiekėjais. Tik dar kartą tuo įsitikinau. Prieš daugiau nei 3 metus vienoje Lietuvos kurorto krautuvėlėje pirkau Yuzu eterinį aliejų – kvapas, panašus į greipfruto ir mandarino mišinį, buvo nuostabus, tiesiog trykštantis iš buteliuko. Žinoma, vėliau iš kitų tiekėjų ir tiesioginių gamintojų pirkti Yuzu eteriniai aliejai buvo dar nuostabesni, bet nusprendžiau pakartoti savo įspūdį, įvertinti įmonių sąžiningumą ir vėl įsigijau šį eterinį aliejų Lietuvoje – aromatas nebeprimenantis eterinio aliejaus, o visa to paties prekių ženklo linija dvelkia sintetika. Na, žinote, jei ant buteliuko nurodyta, kad produktas yra iš grynų kiparisų, eukaliptų eterinių aliejų, o dvelkia kaip tipiniai kvepalai – natūralumo buteliuke nerasta, o vartotojas klaidinamas. Žinoma, tokius dalykus užuosti ir išnarplioti gali tik profesionalas, bet įrodyti melą sudėtinga, kartais nei pardavėjas, nei gamintojas to negali įrodyti, jei visos žaliavos pirktos iš patikimo tiekėjo, pateikusio visus reikiamus techninius dokumentus. Labai gaila, kad įsibėgėjus verslui retas vadovaujasi sąžiningumu ir neskiria papildomo dėmesio kokybei.

Šią nuotrauką dariau Kretoje. Laukiniai citrusai, augantys kalnuose ar patvoriuose turi ypatingą kartumyno skonį, daug rūgštesni, o vaisiai itin netaisyklingų formų.

CITRUSINIŲ ETERINIŲ ALIEJŲ SAVYBĖS

O čia pateiksiu sąrašą su Citrusinių vaisių eterinių aliejų spalvomis bei keliais patarimais kur galite panaudoti šiuos eterinius aliejus:

Greipfrutų eterinis aliejus (Citrus paradisi). Geltono atspalvio, kartais net ir su rausvu atspalviu eterinis aliejus tinkamas naudoti rytinėms pabudimo procedūroms, esant nerviniam išsekimui galima derinti ir su rozmarinų eteriniu aliejumi. Greipfrutų aromatas bet kurią kvapų kompoziciją pagyvina ir suteikia gaivumo.

Bergamočių eterinis aliejus (Citrus bergamia). Žalios spalvos ir Earl grey arbatos kvapą primenantis bergamočių eterinis aliejus gali būti naudingas depresijos, liūdesio ar sielvarto laikotarpiu. Skirtingai nuo kitų parduodamų citrusinių eterinių aliejų, bergamočių aliejuje yra apie 30% linalilo acetato, kuris pasižymi raminamuoju poveikiu. Linalilo acetato taip pat yra levandų eteriniame aliejuje ir šalavijų eteriniame aliejuje. Tai komponentas, kuris prisideda prie atpalaiduojančių šių eterinių aliejų savybių.

Saldžiųjų apelsinų eterinis aliejus (Citrus sinensis). Eterinio aliejaus spalva varijuoja nuo geltonos iki oranžinės spalvos. Tai vienas pigesnių eterinių aliejų aromaterapijoje, itin tinkamas stresui malšinti, mišiniuose esant pilvo pūtimui, naudojamas ir dantenų priežiūros priemonėse.

Yuzu eterinis aliejus (Citrus junos). Nuostabaus aromato, sklandančio kažkur tarp greipfrutų ir mandarinų eterinių aliejų kvapų, Yuzu eterinis aliejus puikiai tinkamas naudoti esant depresijai, emociniam nuovargiui, peršalimui, odos priežiūrai – ir esant celiulitui, ir papilkėjusiai odai. Šio eterinio aliejaus spalva varijuoja nuo gelsvos iki žalsvos spalvos.

Žaliųjų citrinų eterinis aliejus (Citrus aurantifolia). Šviesiai žalsvos spalvos, su geltonos spalvos tonu eterinis aliejus tinkamas naudoti esant aknei, varikozinėms venoms, net ir peršalus ar norint pastiprinti imunitetą.

Citrinų eterinis aliejus (Citrus limon). Citrinų eterinis aliejus pasižymi ryškiu, gaiviu ir primenančiu citrinų sultis kvapu, kuris suteikia energijos ir pakelia nuotaiką. Šio eterinio aliejaus spalva gali būti nuo švelniai gelsvos iki ryškaus geltonumo spalvos. Citrinų eterinis aliejus būtų tinkamas garinti namuose, kai norima suteikti malonaus kvapo namų orui, pvz., panaikinti cigarečių dūmų kvapą ar kitus nemalonius aromatus (pvz., gyvūnų šlapimo).

Petitgreinų eterinis aliejus (Citrus aurantium). Distiliuojamas iš lapų, o kartais ir iš šakelių. Aromatas aštraus aromato su subtiliomis gėlių ir medienos užuominomis, spalva skaidri, kartais su švelniai gelsvu atspalviu. Naudojamas esant nuovargiui, nemigai, stresui, aknės problemoms, riebiai odai.

Nerolio eterinis aliejus (Citrus aurantium var amara). Distiliuojamas iš kvapnių žydinčių apelsinmedžio žiedų, eterinio aliejaus spalva nuo blyškiai gelsvos iki auksinės. Tinkamas esant šokui, depresijai, frigidiškumui, nemigai, tinkamas strijų ir randų natūraliam mažinimui, brandžios odos priežiūrai. Dažniausiai naudojamas skiestas, rinkoje rasite ir 5 proc. mišinių aliejuje. Nerolio aromatas tikrai nuostabus, turi ir gėlių, ir medienos, ir citrusų užuominų, tad parfumerijoje ši medžiaga itin mėgiama ne tik tarp botaninės, bet ir tarp klasikinės parfumerijos mylėtojų.

Ispanijos parkuose gausu citrusinių medžių, o pats geriausias laikas – žydėjimo metas arba kai vaisiai jau susiformavę.

FOTOTOKSIŠKI CITRUSINIAI ETERINIAI ALIEJAI

Fototoksiškumas yra šviesos sukelta reakcija į fotoaktyvią medžiagą, kuriai reikalingas kontaktas su pažeidžiančia medžiaga ir stiprios saulės šviesos šaltiniu (UV šviesa). Paprastai sakant, fototoksiškumas yra reakcija į saulės šviesą, kuri gali sukelti odos deginimo jausmą, pūslių susidarymą ir spalvos pasikeitimą (tamsias dėmes, oda gali parausti kaip nudeginta, ištinti, pakitusi odos pigmentacija labai lėtai atsistato į pirminę būseną). Kai kurie eteriniai aliejai vadinami fototoksiškais, nes jie padidina fototoksinės reakcijos tikimybę.

Dažniausios fototoksinės medžiagos (taip pat eterinių aliejų komponentai) yra furanokumarinai. Užtepus fototokišką eterinį aliejų ant odos, kuri vėliau veikiama saulės spindulių, gali atsirasti aukščiau mano paminėti odos negalavimai. Fototoksinės reakcijos gali pasireikšti iki 18 valandų po to, kai aliejus buvo užteptas ant odos ir veikiamas UV spindulių.

Jei mišinį su fototoksiškais eteriniais aliejais užtepsite drabužiais uždengtoje vietoje, o paskui išeisite į saulę, nepajusite jokių pokyčių. Fototoksinė reakcija atsiranda tik tuo atveju, jei mišinys tepamas ant atviros odos. Fototoksiški eteriniai aliejai yra gaunami šaltojo spaudimo būdu, distiliavimas padeda išvengti nepageidaujamų medžiagų.

O čia dažniausiai naudojami fototoksiški eteriniai aliejai:

Bergamočių (Citrus bergamia)

Karčiųjų apelsinų (Citrus aurantium)

Greipfrutų (Citrus paradisi)

Citrinų (Citrus limon)

Žaliųjų citrinų (Citrus aurantifolia)

Jei visgi norite naudoti citrusinių vaisių eterinius aliejus, rinkitės tuos, kurie yra be furokumarinų, pvz., bergamočių eterinis aliejus be bergapteno tikrai prieinamas ir galite jo įsigyti specializuotose eterinių aliejų prekybos vietose.

CITRUSINIŲ ETERINIŲ ALIEJŲ GALIOJIMO LAIKAS

Eteriniai aliejai, kuriuose yra monoterpenų, ypač limoneno, yra labiau linkę oksiduotis. Kuo daugiau monoterpenų yra aliejuje, tuo trumpesnis jo galiojimo laikas. Daugumą citrusinių vaisių žievelių eterinių aliejų sudaro 90% ar daugiau monoterpenų, taigi šių eterinių aliejų kategorijos galiojimo laikas trumpiausias. Kiti tokie eteriniai aliejai – pušų, kiparisų, frankincenso. Citrusinių vaisių eteriniai aliejai geriausi išlieka 1– 2 metus.

Straipsnį parengė Aistra Kazlauskienė. Plačiau apie Aistrą ir jos veiklą skaitykite čia: https://www.gamtoskvapai.lt/aistra-papaite/

Jei Jums patiko šis straipsnis, kviečiu sekti www,gamtoskvapai.lt įrašus ir Facebooke „Gamtos kvapai”.

Norintiems išmokti distiliuoti augalus ir gaminti hidrolatus bei eterinius aliejus, kremus, muilą, žvakes, kosmetiką, kviečiu peržiūrėti video mokymus: https://www.gamtoskvapai.lt/produkto-kategorija/mokymai-internetu-video/

KVEPALŲ GAMYBOS PAMOKA ONLINE, gyva transliacija vyks VASARIO 26 d., vėliau galima bus įsigyti ir peržiūrėti įrašą. Galite dalyvauti su savo žaliavomis arba mano sukomplektuotu kvepalų gamybos rinkiniu: https://www.gamtoskvapai.lt/produktas/kvepalu-gamybos-dirbtuves-online/

ONLINE IR GYVAI vykstančių renginių sąrašą galite sekti čia: https://www.gamtoskvapai.lt/renginiai-2/

Šiuo metu prekės neturime. Prisijunkite prie laukiančiųjų. Mes jus informuosime iš karto, kai tik turėsime šią prekę. Nurodykite savo el. pašto adresą.
X