Skip to main content

Aromaterapija integracinėje onkologijoje Lietuvoje nebuvo minėta iki 2019 m. rugsėjo. Pirmą kartą pristatytas holistinis požiūris į onkologinius susirgimus ir sergantįjį, gydymas, orientuotas ne tik į ligą, bet ir ligonio bei artimųjų savijautą, socialinį gyvenimą, emocinę bei fizinę sveikatą ir orų gyvenimą.

2019 m. rugsėjo 7 d. dalyvavau pirmojoje Integracinės onkologijos konferencijoje Lietuvoje “Laikas padėti sau” (Kaunas). Gavusi kvietimą dalyvauti ir skaityti pranešimą, nesuabejojau, nes apie aromaterapiją onkologijoje jau buvau girdėjusi ir susidūrusi iš asmeninės patirties net pati to nežinodama. 

Pirmoji integracinės onkologijos konferencija Lietuvoje

Artimoje aplinkoje diagnozę „vėžys” teko girdėti ne kartą… Man būnant paaugle, krūties vėžiu susirgo mano mylima močiutė. Žinoma, ji savo ligą ilgai slėpė ir bandė su ja kovoti pasitelkusi savo žinias liaudies medicinoje, žinoma ir naudodamasi tradicinės medicinos gydymu. Visos detalės tada man nebuvo labai svarbios, bet mačiau tikrą kovą, ne tik su liga, bet ir savo asmenybe – buvusi labai religinga, ligos eigoje močiutė neigė savo tikėjimą, neigė tai, kuo visada tikėjo ir už ką kovojo, po vaistų intervencijos organizmas buvo nusilpęs, mačiau, kaip mama ją tepa įvairiais tepalais nuo skausmo, suduoda labai stiprias medžiagas, jau tada supratau, kad tai itin sunki liga ir su ja kovoja ne tik sergantis, bet ir artimieji, kurie turi nepalūžti ir kaip įmanoma padėti sveikti ar bent jaustis geriau. Mano močiutė labai gerai pažinojo augalus, vaistažoles, savo apylinkėje visiems patardavo kaip atsikratyti karpų, kaip gydyti rožinę ir kitus negalavimus. Su krūties vėžiu ji kovojo dėdama kopūsto lapus ant krūtų, gerdama įvairias žoleles, jų užpiltines ir net rūpūžių užpiltinę, lankėsi pas žiniuonius, bet deja buvo per vėlu ir nei tradicinė medicina, nei žolininkų patarimai negalėjo padėti, bet aš tikiu, kad viltis ir papildomas minčių nukreipimas tiesiogiai nuo ligos ją skatino toliau naudoti savo žinomus liaudies gydymo būdus. Tą etapą prisimenu gan gerai ir tik neseniai supratau, kad tuo metu prasidėjo tiesioginė mano pažintis su aromaterapija. Kasdien daugelį kartų uostydavau levandų aromatą iš dovanų gauto buteliuko, lašindavau ant sausų puokščių, kvapas labai maloniai nuteikdavo ir nuramindavo. Dabar jau žinau kodėl, bet tada tai buvo tik papildoma priemonė atsipalaidavimui, nerimo mažinimui, nors aš net nežinojau, kad uostau poveikį turintį eterinį aliejų. 

Artimųjų tarpe ne kartą esu girdėjusi diagnozę „vėžys”, bet ne visi atvejai tokie skausmingi. Labai džiaugiuosi artima drauge, kuri neišsigando savo ligos, ieškojo ir atrado įvairių papildomų priemonių kovoje su kūną ir asmenybę darkančia liga. Draugė pasveiko, niekas net nepagalvotų, kad ji kada nors sirgo, buvo netekusi plaukų, imuninė sistema buvo nusilpusi, bet viduje ji buvo labai stipri, nes pasiryžo gyventi gyvenimą ir ieškojo būdų kaip palengvinti ligos šalutinius reiškinius, kaip kabintis į gyvenimą, atidžiai rinkosi maistą, pamažu stiprino kūną, keitė savo mąstymą.

Šie du pavyzdžiai labai skirtingi, sirgę žmonės skiriasi ne tik ligos specifika, amžiumi, gydymo būdu ar šalimi, kurioje gyveno, dar skiriasi ir požiūriu. Kai gydėsi mano močiutė, tradicinė medicina ne itin vertino žolinius preparatus, norą naudoti papildomas priemones, o štai draugė su liga kovojo turėdama ir kitą požiūrį, ir palaikymą iš aplinkos. Nieko neteisiu, bet mes turime tiek daug laisvės, tiek galimybių, tad kodėl jų neįvertinus kaip teigiamą rezultatą sukeliančias, o ne išgirdus apie nors mažą nuokrypį nuo tradicinės medicinos ar papildomą priemonę imti ir numesti šias į šalį, užrakinti po devyniais užraktais. Ar papildomos priemonės gali padaryti žalos? Žinoma, bet prižiūrint specialistams, kreipiantis pagalbos, žinant saugumo gaires, rekomendacijas įmanoma pagerinti gyvenimo kokybę ir jaustis geriau – tiek fiziškai, tiek emociškai.

Renginio metu pristatyti palaikymo atvirlaiškiai

Integracinė onkologija – ne tik kitoks, mums neįprastas požiūris į ligą, bet visuma priemonių, kurios ne tik tiesiogiai veikia ligą, bet keičia visą žmogų ir jį supančią aplinką, suteikdamos priemones, kurios gali padėti geriau jaustis fiziškai, emociškai, dvasiškai. Integracinė onkologija pasitelkia įvairių sričių specialistus: imunologai, onkologai, estetinės plastikos specialistai, ilgalaikio makiažo meistrai, miego specialistai, neurologai, psichiatrai, psichologai, dailės terapeutai, jogos mokytojai, miško gidai, judesio praktikai, aromaterapeutai ir daugelis kitų savo sričių atstovų, kurie gali padėti ne tik sergančiam, bet ir artimiesiems. Plačiau apie integracinę onkologiją Lietuvoje skaitykite čia: https://www.ioc.lt/

Renginio dalyviams paruošiau asmeninių inhaliatorių su levandų, bergamočių, Ylang Ylang eteriniais aliejais

Aromaterapija gali būti viena iš papildomų priemonių kelionėje per vėžį ir iš asmeninės patirties galiu patikinti, kad ji padeda, o pasaulinė praktika taip pat rodo gerus rezultatus. Užsienio klinikose praktikuojama aromaterapija net ir chemoterapijos metu (ligoniams prie rūbų priklijuojama speciali medžiaga su eteriniais aliejais, kuri nestipriai, bet maloniai kvepia, su įkvėpimu patenka į žmogaus organizmą ir kelia teigiamus pokyčius emocijoms, padeda kovoti su nerimu, stresu), konferencijos metu padalinau dalyviams asmeninius uodžiamuosius inhaliatorius, prisotintus levandų (Lavandula angustifolia), bergamočių (Citrus bergamia) ir Ylang Ylang (Cananga odorata) eteriniais aliejais. Kodėl gi aromaterapijos nepradedame taikyti mūsų ligoninėse? Sutinku, kad kvapai ne tik atpalaiduoja, bet gali ir erzinti, sukelti nemalonius pojūčius, jei bus pasirinkti netinkamai, per stiprios koncentracijos, netinkamai naudojami, bet individualizuota aromaterapija suteikia galimybę mėgautis jos nauda, neerzinant aplinkinių. Juk būtų žymiai maloniau, jei ligoninių aplinka primintų namų aplinką ir būtų panaudotos visos priemonės padedančios ne tik sveikti, bet ir jaustis geriau, lavinti savo asmenybę. Deja, daugelis gydymo įstaigų gali suteikti tik izoliacijos jausmą, kuris mano nuomone daugeliu atvejų gali tapti netgi žalingu.

Aromaterapija apima ne tik eterinių aliejų naudojimą, pasitelkime hidrolatus atsigaivinti veidą, kūno odą, paskleisti švelnią kvapo miglą aplink mus (rožių, levandų, mėtų, nerolio, frankincenso, pušų ir kt.). Hidrolatai tinkami ir gulinčių ligonių priežiūrai: nuvalyti veidą, atgaivinti kūną. Baziniai nerafinuoti augaliniai aliejai (simondsijų, puiklapių, sviestmedžių, šaltalankių ir kt.) gali padėti esant praguloms (kartu su baziniu aliejumi naudojamas ir tikrųjų levandų, mirų, frankincenso, italinių šlamučių eterinis aliejus, ramunėlių eterinis aliejus ir kt.). Baziniai aliejai naudingi ir esant odos sausumui, tempimui po operacijų, randų tepimui. 

Aromaterapija integracinėje onkologijoje: 

  • Eterinius aliejus ar kitas medžiagas pasirinkite pagal poveikį, kvapą, naudojimo būdą. Nenaudokite tų eterinių aliejų, kurių aromatai Jums nėra malonūs, erzina, sukelia galvos svaigulį ar kitus nepageidaujamus reiškinius.
  • Išbandykite inhaliacijas, kurios yra itin saugios: garinkite eterinius aliejus patalpos kvapui pripildyti eterinių aliejų molekulių skleidžiamo malonaus aromato, kuris ne tik kvepia, bet ir su įkvėpimu patenka į mūsų organizmą. Jei naudosite aroma lempas, stebėkite, kad rezervuaro indas būtų pakankamai aukštai nuo apačioje talpinamos žvakės liepsnos. Inhaliuokite (uostykite) eterinius aliejus iš asmeninių inhaliatorių, užlašinus ant servetėlės, drabužio vidinės dalies, aromaterapinių papuošalų, pagalvės kampo (užsienio praktika taiko eterinių aliejų inhaliacijas spindulinės terapijos bei chemoterapijos metu – tai padeda nukreipti mintis, atsipalaiduoti, mažinti nerimą, stresą).
  • Naudojimui ant odos naudojama iki 1 proc.skiedimo eterinių aliejų, tai reiškia į 10 ml augalinio aliejaus pakaks įlašinti vos kelis lašus eterinių aliejų ir didinti dozę tik įsitikinus, kad saugu/ yra poreikis.
  • Nenaudokite eterinių aliejų tiesiogiai ant navikų vietų.
  • Vidiniam vartojimui eteriniai aliejai nerekomenduojami.
  • Nerekomenduojama naudoti išorinio vartojimo 1 savaitė iki ir 1 mėnuo po radioterapijos/ chemoterapijos, nebent specialistų komanda pritaria naudojimui.
  • Rinkdamiesi eterinius aliejus pasitarkite su aromaterapeutu, nes Jus gydantis gydytojas gali nežinoti eterinių aliejų naudojimo specifikos (aromaterapeutas padės pasirinkti tinkamus naudojimo būdus, suteiks patarimų, rekomendacijų, padės pasirinkti tinkamus produktus ir detaliai išnagrinės eterinių aliejų galimą sąveiką su Jūsų vartojamais vaistais, kitais preparatais, padės nustatyti tinkamą dozavimą).
  • Jei neturite galimybės įsigyti eterinių aliejų, naudokitės savo pojūčiais būdami gamtoje – patrinkite kvapnius vaistažolių lapus tarp rankų ir giliai įkvėpkite jų skleidžiamą aromatą (tinka mėtos, levandos, melisos, ramunėlės, pušų spygliai, eglės spygliai, kadagių spygliai ir kiti augalai). Dažniau lankykitės gamtoje, pasivaikščiokite miške, parke ar botanikos sode, net išėjimas į gryną orą kur auga daugiau augalų padės jaustis geriau.
  • Susisiekite dėl individualių konsultacijų, rekomendacijų. Telefonu: 860880538 arba elektroniniu paštu [email protected]

Būkite sveiki ir laimingi – gyvenimas mums duotas patirti naujų potyrių, mokytis, klysti, keliauti, pažinti naujus žmones, o ne užsisklęsti kamputyje ar dar blogiau – savame kūne

Aistra Kazlauskienė – aromaterapeutė, chemikė, natūraliosios parfumerijos atstovė, kosmetikos gamybos lektorė

Šiuo metu prekės neturime. Prisijunkite prie laukiančiųjų. Mes jus informuosime iš karto, kai tik turėsime šią prekę. Nurodykite savo el. pašto adresą.
X