Sakoma, kad ruduo yra ramybės metas. Gamta tarsi ruošiasi žiemai. Tuo pačiu ir žmogus jai ruošiasi. O ar žinote, kad gamtos ritmas niekada nesustoja ir net vėlyvą rudenį ar žiemą gamta dovanoja mums daug gėrybių, kurias galime panaudoti sveikatai, grožiui, maistui. Rudenį dažniausiai kasamos augalų šaknys, renkami medžių vaisiai, riešutai, sėklos, gilės, bet dar ir žydinčių augalų galime rasti. Šiandien pasivaikščiojau vieno regiono takeliais ir nufotografavau hidrolatams distiliuoti naudojamus augalus. Tikrai bent vienam distiliavimui valandėlę pasivaikščiojus jų galima surinkti.
Rudens augalai distiliavimui (hidrolatų gamybai)
Rudenį siūlau išbandyti ir įdomesnius distiliavimus, ne tik tų augalų, kurie kaupia didesnius kiekius eterinių aliejų, bet ir tokių, kurių gal kartais net nesusimąstytume distiliuoti. Labai švelnaus ir vaisiško aromato obuolių ar kaukazinių slyvų hidrolatas, svarainių hidrolatas. Mano rudens favoritas – aviečių uogų hidrolatas. Labai malonaus, salsvo, avietes primenančio aromato. Užsiimantys hidrolatų terapija gali distiliuoti ir šermukšnio bei putino uogas, viržius, medžių žievę.
Kraujažolė
Kraujažolės žiedynas standus, tvirtas, tad rudens vėsa jai nebaisi. Kraujažolių eterinio aliejaus didelio kiekio tikėtis neverta, nes šis augalas kaupia jo nedidelį kiekį, palyginti su kitais eteringais augalais, bet hidrolatas puikaus aromato ir plataus panaudojimo. Kraujažolių hidrolatas naudojamas esant odos raudoniui, kuperozinei odai, suteikia odai matiškumą. Gali būti naudojamas sausos, skilinėjančios odos priežiūrai, kremų gamyboje. Tai viena geriausių priemonių esant šlapimo nelaikymui ar kiaušidžių uždegimui, moteriškiems negalavimams malšinti (naudojamos sėdimosios vonelės, hidrolatas vartojamas į vidų arba atliekami apipurškimai).
Kanadinė rykštenė
Invazinė kanadinė rykštenė rudenį pievas nudažo geltona spalva. Tam, kad augalą išnaikinti – reikia neleisti jam subrandinti ir paskleisti sėklų bei rauti su šaknimis. Nesidrovėkite puošti namų šiuo augalu ar naudoti distiliavimui. Rykštenė žydi iki pat vėlyvo rudens. Šio augalo hidrolatas raminančio aromato (neveltui sudėtyje yra linalolio), gali būti naudojamas esant nerimui, depresijai, odos problemoms. Eterinio aliejaus žieduose tikrai gausu, net ir nedideliu alembiku sluoksniuką išgausite.
Kadagys
Kadagių hidrolatas ir eterinis aliejus yra mano labai mėgiami. Naudoju hidrolatą plaukų kaukių gamyboje ir gaminant šampūną. Ypač tinkamas riebios galvos odos ir plaukų priežiūrai. Mėgstu jį pagarinti prasidėjus rudeniui, o eterinį aliejų naudoju kraujotaką aktyvinančiuose aromaterapiniuose mišiniuose. Šis kvapas mėgiamas ir vyriškos lyties atstovų, puikiai tiks ir vyrui gaminamą muilą ar šampūną, galima naudoti kaip purškalą po skutimosi.
Pušis
Apie pušų hidrolatą jau nemažai rašiau čia: https://www.gamtoskvapai.lt/blogas/pusu-hidrolato-gamyba/ . Tik dar priminsiu, kad pušų hidrolatas man visada yra žiemos produktas, nes žiema tikras visų spygliuočių laikas. O čia pušis su jau besiformuojančiais pumpurais. Net ir juos galima būtų dabar rinkti ir gaminti fitolį. Kaip pasigaminti fitolį skaitykite čia: https://www.gamtoskvapai.lt/blogas/fitolis-uzpiltinis-aliejus/
Apyniai
Apynių hidrolatas labai savito aromato, man kiek primena česnakų kvapą. Nepamainomas plaukų stiprinimui, esant slinkimui, riebiai odai. Naudojamas ir kaip pavilgas negyjančioms žaizdoms, opoms. Tikrai verta bent vieną kartą pasirinkti apynių ir išdistiliuoti hidrolatą. O jei neišdrįsite distiliuoti hidrolato, sudėkite apynius į lino maišelį ir pasidėkite po pagalve – padeda kenčiantiems nuo nemigos ir saugo sapnus.
Kietis
Kiečių ir pelynų hidrolatus distiliuoju rugpjūtį, bet dar ir dabar rugsėjo pabaigoje distiliuotas kietis nustebins savo savitu aromatu. Nepainiokite su pelynu, tai kitas augalas. Eterinio aliejaus išgaunu, bet kiekis nedidelis.
Eglių spygliai
Eglių spyglius pradedu rinkti paspaudus šaltukui. Man šis spygliuočių aromatas labiausiai priimtinas, labai gilus ir sodrus. Primena žiemos šventes. Eglių spyglių hidrolatas tinkamas esant hiperaktyvumui, įkyrioms mintims (papurkškite viršugalvį). Naudoju esant peršalimui, gerklės skausmui, riebios odos balansavimui. Labai malonus man eglių spyglių aromatas, tad šis hidrolatas būna kaip pagrindas oro gaiviklio gamybai.
Uogos
Šermukšniai, avietės, putinas, svarainiai, obuoliai gali atverti naujus kelius į augalų pažinimą. Visada skatinu distiliuoti ne tik eterinių aliejų kupinus augalus, bet ir visai nekaupiančius jų, nes tik tokiu būdu įsitikiname, kad tikrai literatūra nemeluoja ir tikrai augalas neturi eterinių aliejų, o tuo pačiu pažįstame jo kitą pusę – aromatą, kurį užrakina garas, o mes jau naudojame hidrolato pavidalu.
Šiuo įrašu skatinu apsidairyti aplink mus, nes mus dar supa daugybė augalų. Nenufotografavau laukinių morkų sėklų, kurias dar galime rinkti, nes neradau tame kelyje, bet apie jas galite rasti mano įrašų Facebook paskyroje Gamtos kvapai. Šiuo metu renku nakvišų sėklas aliejaus spaudimui ir ruošiu augalų šaknis.
Augalų distiliavimo dirbtuvės vyks Vilniuje spalio 8 d., 11 val. Kaina 40 EUR. Registracija el.paštu.
Augalų distiliavimo video mokymus įsigyti galite čia: https://www.gamtoskvapai.lt/produkto-kategorija/mokymai-internetu-video/
Kviečiu stebėti ir mano Youtube kanalą: https://www.youtube.com/channel/UCki5JX7bjmzoCHC5DgyjMbw
El. parduotuvėje galite įsigyti alembikų distiliavimui, garintuvų, užsisakyti norimus video mokymus ar užsiregistruoti kontaktinei pamokai. Konsultuoju ir dėl kosmetikos gamybos, higienos pasų ir kitų reikalavimų. Susisiekime: Aistra Kazlauskienė [email protected]